PROCES CZYSZCZENIA

    PROCES CZYSZCZENIA

    I. Zabiegi technologiczne  poprzedzające czyszczenie

    1. Przygotowanie wyrobów do czyszczenia

    kontrola i dokładne oględziny każdej sztuki przyjętej odzieży, porównanie jej z zapisem w dowodzie przyjęcia. Czynności te mają na celu zabezpieczenie wyrobów przed ewentualnym uszkodzeniem, a zakład pralniczy przed reklamacja klienta

    1. Przegląd uszkodzeń powstałych w czasie użytkowania

    jeżeli stwierdzono wady (rozdarcia, dziury, miejsca spalone, ubytki film itp., których nie odnotowaliśmy wcześniej na dowodzie przyjęcia – wyrobu takiego nie kierujemy do dalszej obróbki

    1. Kontrola kieszeni

    należy wywrócić na zewnątrz wszystkie kieszenie i usunąć znajdujące się w nich przedmioty. Szczególnie niebezpieczna jest obecność długopisów, piór, ostrych narzędzi, lekarstw itp., mogących zafarbować bądź uszkodzić garde

    robę.

    1. Zabezpieczenie wyrobów przed uszkodzeniem – jeżeli wyrób nie posiada znaków informacyjnych, co do zalecanej obróbki pralniczej, sprawdzamy wszystkie części składowe wyrobu, czy są odporne na stosowany rozpuszczalnik, łącznie z guzikami i klamrami.

    Próby wykonujemy w niewidocznym miejscu , np. w szwach, podwinięciach.

    Guziki sprawdzamy nakrapiając po lewej stronie środkiem TOULEN bądź SOLVON K4.

    Wszelkie elementy zdobnicze, guziki, które mogą ulec zniszczeniu, odpruwamy .

    Czasami wymagana jest próba stabilności kolorów, zwłaszcza tkanin bawełnianych – ciemnoniebieskich bądź czarnych. (potarcie białą szmatką, zwilżoną rozpuszczalnikiem, miejsca zakrytego w wyrobie.

    Ponadto zabezpieczamy:

    – duże i twarde guziki przed popękaniem (owijamy w folię   aluminiową, ochronki na guziki lub odpruwamy.

    – zapięcie zamków błyskawicznych

    – zagięcie haczyków i klamer

    1. Wstępne odplamianie

    plamy, które podczas czyszczenia chemicznego ulegną utrwaleniu,

    później mogą być nieusuwalne, dlatego muszą być usunięte w fazie przygotowania wyrobu

    przed czyszczeniem.

    II Odplamianie odzieży /DETASZOWANIE/

    BRUD NA WYROBACH PO UŻYTKOWANIU

    Możemy wymienić 3 rodzaje brudu:

    1. pigmentowy: składniki nierozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalnikach (np. sadza, kurz uliczny, pyłki kwiatowe, miał metalowy, tlenki metali, łuski skórne itp.)
    2. składniki rozpuszczalne w rozpuszczalnikach, ale nierozpuszczalne w wodzie (np. oleje, tłuszcz skórny, woski, żywice, tłuste środki spożywcze, smary, produkty spalania paliw silnikowych, niektóre barwniki itp.)
    3. składniki rozpuszczalne w wodzie, ale nierozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych (np. składniki potu, cukier, soki owocowe, mocz i inne wydzieliny ciała, składniki pęczniejące w wodzie: krochmal, białko

    USUWANIE BRUDU

    – rozpuszczalnego w rozpuszczalnikach

    Usuwanie tego rodzaju zabrudzeń nie stwarza problemu, wszystkie zabrudzenia olejowo – tłuszczowe są bez reszty usuwane z wyrobów

    – rozpuszczalnego w wodzie:

    Usuwanie przy pomocy wody micelarnie połączonej z rozpuszczalnikiem, uzyskuje się to za pomocą wspomagaczy zmieszanych z wodą

    – pęczniejącego w wodzie

    Do usunięcia tego typu zabrudzeń niezbędna jest energia mechaniczna, osiągana poprzez obroty bębna, wzajemne tarcie wyrobów i ich opadanie w bębnie. Twarde zabrudzenia tego typu usuwane są przez ręczną obróbkę mechaniczną.

    – nierozpuszczalnego w wodzie i rozpuszczalnikach (pigmentowego)

    Kąpiel wymywa z powierzchni włókien pigmenty i im wyższa mechanika procesu tym brud jest intensywniej rozdrabniany. Brud pigmentowy wykazuje jednak tendencję do powtórnego osadzania na włóknach, dlatego wadliwie prowadzony proces czyszczenia chemicznego może powodować widoczne zszarzenia wyrobów.

    Większość odzieży po przyjęciu do pralni przed bezpośrednim procesem czyszczenia wymaga wstępnego odplamienia. Dokonuje się tego na stole detaszerskim. To tutaj ulegają obróbce wszelkie zabrudzenia i plamy. Używa się do tego specjalistycznych środków chemicznych. Stół detaszerski wyposażony jest w blat, ramię pomocnicze wykonane ze stali nierdzewnej, pistolety natryskowe, pistolet powietrza, system odsysania blatu i ramienia oraz nierdzewną płytę osłaniającą.

    Detaszowanie odzieży w zależności od rodzaju plamy na tkaninie wykonuje się za pomocą środków o delikatniejszym działaniu:

    DEPRIT 1 – plamy białkowe

    DEPRIT 2 – plamy tłuste

    DEPRIT 3 – plamy barwnikowe

    DEPRIT 4 – plamy tłuste

    DEPRIT 5 – plamy z rdzy I innych tlenków

    DEPRIT 6 – plamy barwnikowe

    PRENET A – plamy barwnikowe

    PRENET B – plamy białkowe

    PRENET C – plamy tłsute

    Zapieranie tkanin dokonuje się za pomocą środka PRENETT K4

    III Czyszczenie odzieży (pranie właściwe)

    Technologia zakładu opiera się na praniu wyrobów odzieżowych w rozpuszczalniku SOLVON K4  – (dołączana karta charakterystyki) w hermetycznym agregacie piorąco – suszącym. Jest to tzw. technologia ekologiczna, gdyż nie wymaga wylotów oparów z maszyny na zewnątrz. Opary powstające w procesie suszenia są wymrażane (przez specjalne chłodziarki), a tym samym skroplone i zwrócone do zbiorników agregatu. Agregaty powinny być wyposażone w antywyciekowe wanny bezpieczeństwa. Po odplamieniu wstępnym oraz dalszej segregacji odzieży w zależności od rodzaju zabrudzeń, tkanin itp., odzież trafia do agregatu gdzie rozpoczyna się proces chemicznego czyszczenia. Operator agregatu zamyka bęben maszyny i wybiera odpowiedni program z komputera sterującego urządzeniem. Czynnikiem piorącym w agregacie jest rozpuszczalnik o nazwie handlowej SOLVON K4. Proces prania jest całkowicie zautomatyzowany. Pranie w rozpuszczalniku kończy się odwirowaniem, po którym zostaje uruchomiony proces suszenia, polegający na zamkniętym obiegu ciepłego powietrza z wykropleniem odparowanego rozpuszczalnika oraz proces suszenia. Właściwym środkiem piorącym jest SOLVON K4, środkiem wspomagającym proces prania, chroniącym odzież przed szarzeniem i posiadającym właściwości antystatyczne jest produkt: CLIP K4.

    Do agregatu chemicznego doprowadzona jest czysta zimna woda – która służy do schładzania rozpuszczalnika piorącego po fazie destylacji – woda przepływa przez specjalne uzwojenie (schładza rozpuszczalnik). Po schłodzeniu rozpuszczalnika czysta woda nie mająca kontaktu z rozpuszczalnikiem jest usuwana do kanalizacji. SOLVON K4 w agregacie chemicznym jest oczyszczany za pomocą destylacji w w specjalnym zbiorniku hermetycznie zamkniętym o nazwie destylator. Podgrzewamy SOLVON do odpowiedniej temperatury, gdzie następnie w fazie lotnej zostaje oddzielony od brudu i czysty po schłodzeniu przez wodę trafia do czystych zbiorników zwanych roboczymi zbiornikami – hermetycznie zamkniętych.

    Brud natomiast pozostaje w destylatorze do momentu usunięcia go do specjalnej beczki na odpad (beczka z odpowiednim atestem) – firmy posiadające uprawnienia na transport odpadów przewożą dany odpad do firmy utylizacyjnej. Firma świadcząca usługę transportu odpadu powinna posiadać odpowiednie dokumenty i pozwolenia – po odbiorze odpadu powinna być wystawiona karta przekazania odpadu, a następnie karta utylizacji odpadu podbita przez firmę utylizacyjną. Bardzo ważny jest obieg dokumentów. Agregat chemiczny jest zabezpieczony specjalnym systemem zamknięć, który uniemożliwia otwarcie go podczas pracy (wylanie, wydobycie się środka piorącego na zewnątrz). Agregat chemiczny nie jest podłączony do kanalizacji – poza czysta woda która służy do schładzania rozpuszczalnika (głównego środka piorącego). Urządzenia piorące powinny spełniać wymogi dyrektywy europejskiej 1999/13/CE – w sprawie ograniczenia emisji lotnych

    IV Formowanie i prasowanie odzieży

    Wysuszona odzież poddawana jest procesowi wykańczania na stołach i manekinach prasowalniczych. Do tego celu służy stół do prasowania lub manekin. Stół do prasowania wyposażony jest w nadmuch, odsysanie, podgrzewany blat, ramię pomocnicze, żelazko elektryczno-parowe wraz ze stopą aluminiowo-teflonową, oświetlenie oraz wytwornicę pary. Tak wyposażony stół do prasowania pozwala w pełni nadać właściwą i estetyczną formę odzieży.

    0
    0
    image
    http://musti.linuxpl.info/ekopranie2/wp-content/themes/hazel/
    http://musti.linuxpl.info/ekopranie2/
    #d8d8d8
    style2
    paged
    Loading posts...
    /home/musti/domains/musti.linuxpl.info/public_html/ekopranie2/
    #
    on
    none
    loading
    #
    Sort Gallery
    on
    yes
    yes
    off
    on
    off